Vážený pane Topole,
děkuji Vám za odpověď. Jsem rád, že technik měl pravdu. Působil na mě, že ví, o čem hovoří. Pouze nad tím neustále přemýšlím, tak mě napadlo, jestli není problém v množství písku. ČOVku pravidelně odkaluji, ale zřejmě nedostatečně často. Samozřejmě průběžně zkouším usazování kalu v cca dvoulitrové nádobě (odebírám v době provzdušňování z aktivace), ale nikdy se mi nestalo, že by kal tvořil více, než cca 1/5 obsahu. Možná to skutečně bude chtít změnit nastavení ŘJ. Jednou jsem již nastavení ŘJ měnil na základě Vašeho doporučení (bylo to v době, kdy se mi nedařilo čističku „naběhnout“). Můžete mi, prosím, doporučit optimální nastavení ŘJ pro běžný provoz. Narážím tím na Vaši větu „Je také možné snížit odčerpávané množství vody na PF nastavením větší vrstvy odkalení.“ ČOV využíváme v běžném režimu pro RD. Zpravidla jsme 2-3 osoby. Během dne mytí nádobí (ne myčkou), běžné užívání WC, Jednou týdně praní 2-3 dávky (s rozestupy, aby měla ČOV čas na práci). Očistu řešíme sprchováním, protože napuštění vany a případná následná sprcha (jsme dva až tři) zpravidla překročí havarijní hladinu.
Je mi jasné, že se jedná jen o odladění systému. Chci také podotknout, že vodou z ČOV zaléváme a pro tento účel je to ideální zdroj. Přesto bych byl rád, kdyby do akumulační nádrže tekla výhradně voda, která prošla jak pískovým filtrem, tak UV lampou. Což se nyní úplně nedaří. Proto se to snažím řešit.
Jsem si vědom Vaší zřejmé zaneprázdněnosti, ale pokud usoudíte, že můj problém nepatří do diskusního fóra, prosím o odpověď na mail, který u svého příspěvku uvádím.
Děkuji a jsem s pozdravem
František Nevrtal