Diskusní fórum

Kal na hladině dosazováku

Zpět na seznam


Autor: Mirek, vloženo 03.06.2018 08:45 Reagovat
Pane Topole, nemám vaši ČOV, ale čtu všechny vaše rady na tomto webu. 2x ročně mi nezávislá zkušebna odebírá vzorky přímo v dosazováku (nařízení vodopr.úřadu)a výsledky analýz jsou hluboko pod limity. Musím však předem z hladiny odstranit cca 2 cm tlustou vrstvu plovoucího kalu, která zcela pokrývá hladinu. Do odtoku ji přepad nepustí a pod hladinou je víc, než 1 metr čisté vody.Proč neklesne ke dnu, odkud ji mamutka přečerpává 1x za 1 hodinu zpět do reaktoru ? Kalová zkouška cca 30%,tmavě hnědá barva, vše bez zápachu. Napadá mě instalace druhé mamutky k odsávání z hladiny.Jaký je váš odborný názor ? Děkuji.
Autor: , vloženo 12.06.2018 08:46 Reagovat
Dobrý den,
nevím, jaký přesně typ čistírny máte. Platí zásada, že na prakticky všech dosazovacích nádržích (různých konstrukcí) na povrchu flotuje kal. Pokud se neodstraňuje min. 1 x denně, vytvoří postupně tvrdou krustu (deku) a kal pod touto krustou odchází do odtoku. Staré typy čistíren Topas měly zařízení, které cca 3x - 5x denně čistilo povrch dosazováku. Ale i to v některých případech nestačilo. U větších čistíren jsou různá strojní zařízení, která odstraňují vyflotovaný kal trvale - samozřejmě jsou nákladná.
V podstatě máte tři možnosti jak problém řešit :
1. Rezignovat na funkci čistírny a smířit se s tím, že jste koupil "plastový soudek s provzdušňováním" místo ČOV. Těšit Vás může jen to,že zdaleka nejste jediný v ČR.
2. Alespoň 1x denně vyčistit dosazovák
3. Objednat si rekonstrukci čistírny na Topas R

Rekonstrukce obdobných čistíren různých výrobců provádíme běžně. Pokud původní čistírna funguje biologicky, dáme plnou záruku na perfektní funkci po rekonstrukci. Ta spočívá v tom, že odstraníme dosazovák a nahradíme jej dekantačním zařízením (evropský patent). Čistírnu ještě doplníme řídící jednotkou a 2 ks el. ventilů. Nevím, jaký typ čistírny máte, ale nejlépe se provádí rekonstrukce na čistírnách AT 6. Komory na přítoku využijeme jako samostatný kalojem a máte perfektní čistírnu. U některých typů bývá konstručně s kalojemem problém. Platí fakt, že čistírny bez samostatného kalojemu a nejlépe s automatickým odkalováním se obvykle odkalují do odtoku. Dále platí, že čím lépe funguje čistírna, tím více kalu vzniká. Někteří výrobci používají termín "superaktivace", kdy se prý kal netvoří, nebo velmi málo a nepotřebují proto kalojem. Bohužel to nemají patentováno - bylo by to na Nobelovku. Princip spočívá v tom, že pokud máte čistírnu málo zatíženou a hodně vzduchu ( i energie) objem kalu se zmenší, protože částečně mineralizuje. Při větším zatížení to již nefunguje.
Např. při 4 napojených osobách je denní produkce sušiny kalu cca 0,17 kg.Tzn., že za 30 dní přibude aktivaci 5 kg, přičemž v aktivaci má být koncentrace kalu optimálně 3 - 4 kg/m3 ( dle ČSN 75 6402). Pokud má aktivace objem např. 1,3 m3, stoupne koncentrace na cca 8 kg/m3 a je nutné odkalit, protože jinak se kal nestačí v dosazováku usadit a odtéká do odtoku. Pokud máte kalojem nebo na přítoku nádrž primární sedimentace, dojde zde ke zhutnění kalu až na koncentraci 40-50 kg/m3. Pak za 30 dní cca 0,1 m3 kalu v tekutém stavu a při objemu kalojemu 0,5 m3 je možné vyvážet kalojem za 3 - 6 měsíců.
V současné době některé západní státy, kde neznají superaktivaci, požadují skladování kalu až na 1 rok. Pak vyrábíme variantu Topas s kalojemem až 2 m3. Samozřejmě, že čistírna nestojí 28 000 Kč. Ale reálně funguje. Ne jenom při certifikaci, kde se při zkoušení postupuje podle návodu výrobce. Např. při návodu, " dosazovák se čistí dle potřeby", tak ho třeba čistí při testování každý den. Jiný výrobce dodá řídící jednotku, elektrovenily apod. Pak potřeba vyčistit není denně ale třeba 1x za měsíc. Samozřejmě, že stoupá užitná hodnota čistírny, ale i cena. Účinnost čištění dle certifikace se pak neliší.
Občan, který nerozumí problematice, pak koupí logicky tu nejlevnější certifikovanou čistírnu - plastový soudek s provzdušněním.
Autor: Mirek, vloženo 14.06.2018 02:55 Reagovat
Děkuji,chtěl jsem vědět proč část akt.kalu vyplouvá na hladinu dosazováku a musí se občas odebírat. U vašich ČOV se to nestává ? Pak by stál za úvahu bod 3 vaší nabídky.
Mirek
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 15.06.2018 12:14 Reagovat
Dobrý den,

jak jsem psal, starší typy měly dosazovák, který se automaticky čistil několikrát za den. Nové typy dosazovák nemají, takže je principiálně po problému. Na rekonstrukce používáme typ Topas R - podrobnosti jsou na naší stránce. pokud nám pošlete foto své čistírny, nebo výrobce, pošleme Vám návrh na rekonstrukci. Pokud je to možné většinou ponecháme dmychadlo a aerační systém. V každém případě musíme dát novou řídicí jednotku a el. ventily. Potřebujeme přívod el. energie k čistírně, protože řízení umisťujeme v boxu v čistírně spolu s dmychadlem. Cena materiálu je cca 6 000 Kč. Práce s Vaší pomocí pro jednoho montéra většinou celý den - podle typu čistírny. Celková cena tak 10 - 15 tis. Záruka na dodaný materiál a bezchybnou funkci čistírny 2 roky. V současné době testujeme možnost rekonstrukce bez řídicí jednotky. Pak by se cena materiálu snížila o cca 3 tis., ale i komfort - viz. parametry řídicí jednotky. Předpokládám, že tuto levnější variantu budeme moci se zárukou nabízet až koncem roku.
Autor: , vloženo 27.06.2018 08:15 Reagovat
Dobry den, kupte vykonnejsi kompresor a aplikujte denne vicko Liquidu. K nasi stare Topas 5PF jsem koupil Secoh 80 a pena zmizela do par dnu. Zadna nakladna rekonstrukce.
Autor: Ing. Jan Topol - TopolWater, vloženo 27.06.2018 11:23 Reagovat
Podle naší zkušenosti Liquid někde funguje, někde ne. Stejně tak někde na pěnu funguje PAX a někde ne. Někteří uživatelé mají zkušenost opačnou, že omezí přívod vzduchu a pěna zmizí. Obecně platí, že pěnu tvoří vláknité bakterie, kterým prospívá dostatek živin a vysoké stáří kalu (hodně vzduchu). Omezením přívodu vzduchu se sníží stáří kalu a tím se zhorší podmínky pro vláknité bakterie. Zároveň se však může zhoršit účinnost čištění - především na amoniak. Proto toto nedoporučuji. Pokud naopak dodáme hodně vzduchu a je malé organické zatížení, nemají vláknité bakterie dostatek živin - kal mineralizuje a pěna zmizí také. Jak jsem již psal dříve. Pokud by někdo vymyslel jednoduchý způsob jak na pěnu, který by fungoval ve všech případech, pak je to na Nobelovku.
Autor: Jan Bůžek, vloženo 02.07.2018 09:16 Reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující: mám v úmyslu vyčistit domovní odpad z koupelny pomocí bio emzymů. Jedná se o biologický přípravek obsahující přírodní bakterie a enzymy. Nebudou tyto bakterie proti bakteriím v čistírně? Přípravek vyrábí fa BIO ENZYM. Mám čov TOPAS 5. Děkuji za odpověď.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 08.08.2018 01:35 Reagovat
Zkuste to. Na 95 % bude vše v pořádku. Osobní zkušenost nemám. Nastavte pro jistotu čistírnu na 100 % režim.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru