Diskusní fórum

Biologická pěna už pět let

Zpět na seznam


Autor: Miroslav Kec, vloženo 22.04.2018 08:28 Reagovat
Dobrý den,

za pár měsíců to bude 5 let, co užíváme ČOV Topas 5 PF Automatic. Jsme domácnost dvou dospělých a dvou menších dětí. Prakticky od začátku užívání ČOV máme problém s lehkým kalem (biologickou pěnou?), který několikrát do roka ucpe různé mamutky a způsobí havárii.

K poslední havárii došlo v sobotu ráno, kdy ČOV hlásila poruchu HAHL, kal byl ve všech nádržích (včetně pískového filtru) a zakalená voda odtékala havrijním přepadem.
ČOV jsem tedy odkalil (celý kalojem a asi 1/3 aktivační nádrže). Den poté ČOV funguje bezvadně.
Minulé odkalení proběhlo před 3 měsíci a deseti dny. Když jsem prováděl odkalení cca po dvou měsících, byl problém s nadlimitním množstvím Nerozpouštěných Látek (NL) ve vzorku vody na odtoku. Bydlíme v CHKO a limit pro NL máme 40 mg/l.

Otázka je proč se v naší ČOV stále tvoří lehký kal a biologická pěna a co proti tomu můžeme dělat. Dnes ráno jsem odebral vzorek vody, abych zjistit množství kalu.
Na tomto obrázku uvidíte, jak se odebraný kal choval po 15, 30, 45 minutách, 1 hodině, 2, 3, 4 a 6 hodinách.
https://1drv.ms/u/s!AkJ1l9z3dTrPwuRC5BG1keXtbBchQQ

Jak je z obrázku vidět kal nejdřív velmi pomalu klesá a po 3 hodinách vystoupá k hladině, kde už zůstane. Předpokládám, že v podstatě to samé se děje v dosazovací nádrži naší ČOV.

Zjistil, jsem ze častější odkalování částečně pomáhá tomuto stavu předcházet, ale kvalita přefiltrované vody potom nesplňuje limit NL.
Od dodavatele ČOV (fa Sabtikas) jsem dostal tip na použití prostředku Likvid od firmy Subio. Výrobce uvádí výhody při pravidelném používání tohoto prostředku, ale už nepíše co přesně "pravidelné používání" znamená. Mohu nalít trochu prostředku do ČOV jedou týdně, jednou za 2 týdny nebo dokonce častěji? Máte s tímto prostředkem nějaké zkušenosti?

Všimnul jsem si, že při vyšším množství kalu doporučujete častnější přepínání do zpětné fáze a nepřetržitý chod kompresoru. Můžete prosím doporučit nastavení časů jednotlivých fázi v Automatic jednotce? Jak nastavit nepřetržitý chod kompresoru?
Naše ČOV má momentálně nastaveny následující časy a Auto a ECO mód.

Ukazatel Hodnota pro mód
Auto 100% Auto ECO
============= ========== ========
Průtočná fáze 240 min 240 min
Zpětná fáze 20 min 20 min
Hl. nestoupá N/A 240 min
Kompresor ZAP N/A 90 min
Kompresor VYP N/A 30 min

Pro doplnění informací, prací gel používáme od firmy Dedra, prášek do myčky od firmy Feel Eco a prostředek na ruční mytí nádobí od firmy Subio. Tělovou kosmetiku běžně dostupnou v obchodě. Během let jsme vyzkoušeli různé výrobce pracích prostředků hlásajících šetrnost k domovní ČOV, ale žádný nevedl z bezproblémeovému chodu ČOV.

Děkuji, Kec
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 23.04.2018 10:57 Reagovat
Dobrý den,
správně uvažujete, že čistírna by měla dostávat více vzduchu a častěji přepínat do zpětné fáze. Patrně máte nízkou spotřebu vody a silné organické zatížení a pak se čistírna často přepíná do regulovaného výkonu.
Nastavte čistírnu takto :
průtočná fáze - 180 min
zpětná fáze - 10 min
hladina nestoupá - 360 min
kompresor zapnut - 120 min
kompresor vypnut - 20 min

Můžete nastavit ruční režim 100 %, což bych doporučoval. Problém je v tom, že při výpadku napájení za zapojí vždy režim automatický. Proto jsem nastavil hodnoty tak, aby regulovaný režim pracoval na cca 80 - 90 % výkonu. Zároveň bude docházet k častějšímu přepínání chodu čistírny.
S chemickými prostředky nemám přímou zkušenost. Vám by mohlo pomoci přidávání přípravku PAX, který se přidává pro chemické odstranění fosforu. Zlepšuje sedimentaci kalu a zároveň většinou i pomůže s pěnou.
Dávkování by bylo cca 25 ml na den. Dávku můžete aplikovat přímo v kuchyni nebo koupelně každý den, nebo jednu dávku max. na 4 dny - 100 ml.
S pozdravem
Ing. Jan Topol
Autor: Miroslav Kec, vloženo 27.04.2018 02:27 Reagovat
Dobrý den, děkuji za brzkou odpověď. Časy pro všechny režimy jsem nastavil následovně.

Ukazatel........Auto 100...Auto ECO...Auto 0%...Manual 100%...Manual ECO
=============...========...========...=======...===========...=========
Průtočná fáze...180........180........360.......180...........360
Zpětná fáze....10.........10.........15........10............15
Hl. nestoupá....N/A........360........N/A.......N/A...........N/A
Kompresor ZAP...N/A........120........15........N/A...........120
Kompresor VYP...N/A........20.........120.......N/A...........120

Můžete prosím potvrdit, zda je to správně?

Teď mám ale problém, že ČOV se po pár hodinách přepíná do udržovacího chodu (AP 0%), i když podle návodu k tomu má dojít až když 40 hodin nepřibývají splašky (to se u nás rozhodně neděje). Když je ČOV v udržovacím módu nepřepne se do Auto 100% nebo Auto ECO ani když už je napouštěcí nádrž naplněná ze dvou třetin. Proto teď raději ČOV nechávám v Manual 100% módu, ale rád bych zprovoznil i amutomatický mód.
Můžete prosím poradit, čím to může být způsobeno?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 14.05.2018 09:40 Reagovat
Dobrý den. Omlouvám se za opožděnou odpověď. Z důvodu velkého pracovního vytížení odpovídám až nyní.

Vraťte prosím čistírnu do továrního nastavení dle manuálu a poté změňte jen nastavení v režimu řízení Auto ECO takto:
průtočná fáze - 180 min
hladina nestoupá - 2400 min (omlouvám se, ale původně jsem uvedl chybnou hodnotu 360 minut)
kompresor zapnut - 120 min
kompresor vypnut - 20 min
zpětná fáze - 10 min
Takto by to mělo být v pořádku.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru