Diskusní fórum

Čištění (údržba) ČOV a opětovný náběh

Zpět na seznam


Autor: František Nevrtal, vloženo 05.06.2017 09:38 Reagovat
Dovolte mi několik zvídavých dotazů:

A. vyvstala potřeba vyčistit ČOV tlakovou vodou (velké znečištění stěn a potrubí v nadvodní části)
1. Je možné čištění provádět wapkou?
2. Jak nejlépe vyčistit pískový filtr (proprat písek)?

B. bakterie z nějakého důvodu vymřely a čistička nečistí
3. naběhne opět čisticí schopnost (kolonie přínosných bakterií) spontánně, aniž by se obsah čističky musel vyčerpat?
4. Je nutné v případě vyčerpání celého obsahu ČOV (např. z důvodu čištění atd.)čističku před uvedením do provozu zcela zavodnit nebo ji lze postupně naplňovat natékající odpadní vodou? (Samozřejmě je zde otázka, zda nebude řídící jednotka při nižší hladině hlásit havarijní stav.)
Autor: rp, vloženo 05.06.2017 08:51 Reagovat
Odpovídám ze zkušenosti...
A1 - sám stěny a usazeniny čistím tlakově hadicí, když čerpadlem vypouštím přečištěnou vodu z jímky za DČOV - asi 0,5m3 vracím zpět do kalojemu a případně do aktivace, přitom právě provedu tlakové čištění
A2 - PVC trubka 50mm 2m dlouhá, zpětná fáze, zanořit trubku, protočit kolem její osy do písku, ucpat rukou shora, vytáhnout, pustit zpět ... opakovat tak 5 minut
B3 - doporučil bych většinu DČOV vypustit a dopustit čistou vodou a čekat při optimální bio-zátěži tak 3 týdny, mělo by se to obnovit
B4 - určitě dopustit, DČOV nebude správně pracovat při špatných výškách hladin, sám při odčerpání kalu nechávám kalojem a případně aktivaci tak o 40cm pod normálem
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 06.06.2017 10:08 Reagovat
S odpovědmi plně souhlasím. Čištění PF je popsáno v provozním řádu poněkud jinak, ale popsaný způsob je plně efektivní. Poněkud složitější než v provozním řádu, ale možná účinnější.
Autor: František Nevrtal, vloženo 06.06.2017 10:27 Reagovat
Děkuji za odpovědi.

Pokud tomu dobře rozumím, tak lze napustit cca o 40 cm méně s tím, že se hladina v krátké době spontánně doplní, ale koncentrace splašků bude vyšší (nebude to tolik naředěno čistou vodou) a tím pádem lepší podmínky pro náběh.

Provozní řád už jsem si musel nakopírovat, protože ten původní by se brzy stal nečitelným, jak v něm neustále listuji:-). Samozřejmě znám i odstavec, týkající se pískového filtru. Šlo mi spíše o existenci nějaké efektivnější alternativy (odčerpání písku a vyčištění mimo ČOV apod.).

Jinak wapkou je čištění sice účinné, ale nelze je provádět při zaplněné ČOV aniž byste její obsah neměli v tu ránu na sobě. Takže za standardního provozu také mohu doporučit hadici s klasickou tryskou na zalévání.

FN
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 06.06.2017 11:21 Reagovat
Podmínkou funkce čistírny je, aby hladina v akumulaci byla vždy níž než hladina v aktivaci - jinak nebude fungovat přečerpávání.
Autor: FN, vloženo 21.06.2017 09:47 Reagovat
U ČOV TOPAS R 5EO jsou akumulace a aktivace spojené nádoby, takže hladina bude vždy stejně vysoko. Chtěl jsem se ale zeptat na jinou věc. Někde jsem se dočetl, že při náběhu čistírny je vhodné nepřečerpávat kal (který tam stejně při náběhu není) do kalojemu. Zní to logicky. Pokud nebudu přečerpávat obsah aktivace do kalojemu, nebudu odčerpávat potenciální žrádlo pro tvořící se bakterie. Je tato úvaha správná nebo ne?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 21.06.2017 02:33 Reagovat
Ano, je to správná úvaha. Po dobu záběhu ČOV je vhodné hadici, která čerpá kal do kalojemu zaústit dočasně do přítokové komory (akumulace, denitrifikace). V provozním řádu je popsána sedimentační zkouška (foto) jak zjistit, že je kalu dost, a poté hadici přehodit zpět do kalojemu.
Autor: Zuzjak, vloženo 09.07.2017 09:23 Reagovat
Dobry den,
Zajima mne propojeni nadrzi aktivace a akumulace topas 5r. Poslednich nekolik dni pozoruji problem, ze pokud je aktivace provzdusnovana, v akumulaci zacne stoupat hladina. Klidne az k 150cm, kdy se spusti proces odcerpavani. Po vypnuti dmychadla v aktivaci zacne hladina klesat. Nemuze byt problem v propojeni nadrzi? Napada mne pricpani hustym sedimentem v akumulaci. A tim ze je zde potrubi recirkulace, dochazi skrze nej k preplnovanim akumulace? Pokousel jsem se akumulaci naredit narazove vetsim pritokem, ale vcelku bez uspechu. Je jedina cesta akumulaci odcerpat? Bohuzel jsem si neudelal fotografii po instalaci, kde je propojeni nadrzi provedeno.
Dekuji za odpoved.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 18.07.2017 08:52 Reagovat
Propojení aktivace a akumulace u TOPAS 5 R je trubkou (kolenem) 75 mm, e-mailem Vám posíláme výrobní foto. Hladina nádrží musí být vždy ve stejné výši. Provzdušňováním se hladina napění a může se tak zvednout o 1-2 cm. Propojovací koleno se samozřejmě může ucpat, ale nepamatuji, že bychom tuto závadu někde museli řešit.
Autor: Zuzjak, vloženo 18.07.2017 09:13 Reagovat
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Problém jsem nakonec vyřešil kalovým čerpadlem, kde jsem protočil obsah mezi akumulací a aktivací. Je možné že se tam něco přicpalo. Nicméně teď se chová čov korektně, pokud se bude problém opakovat, ozvu se znova.
Na vámi zaslaných fotografií vypadá naše ČOV trochu jinak (přívod vzduchu do provzdušnění aktivace je na druhé straně a pod.), ale to předpokládám je jen následek evoluce ve výrobě, nicméně představu o propojení to dává. Děkuji.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru