Diskusní fórum

Pivovarské kvasnice proti lehkému kalu - zkušenosti?

Zpět na seznam


Autor: Mirek, vloženo 23.11.2015 09:03 Reagovat
Dobrý den,

mám čističku Topas 5 PF a každý rok, když je teplota kolem nuly (začátek a konec zimy) bojuji s lehkým kalem, který hlavně v dosazováku nechce klesat, přepadává do PF, ten ucpe, a pak přes obtok PF jde ven. My nemáme v dosahu žádnou vodoteč, takže přečištěnou vodu zasakujeme na pozemku pomocí vsaku. Jakmile se ucpe PF, během pár dní se i vsak ucpe kalem a voda nám přes revizní šachtu vytéká na zahradu. Pak už zbývá jenom zavolat specializovanou firmu nechat si vsak tlakovou vodou propláchnout, aby zase mohl fungovat.

Dokud se v ČOV tvoří lehký kal, můžu PF propírat třeba každý den, ale stejně se zanese.
Takže primární výzvou je zbavit se lekhého vláknitého kalu.

Dostal jsem tip na použití pivovarských kvasnic, které údajně mají pomáhat odstranit lehký kal.
Asi před 24 hodinami jsme do dosazováku vylil asi 10 tabletek pivovarských kvasnic (potravinový doplněk zakoupený v lékarně) rozpuštěných ve vlažné vodě a už po 2 hodinách jsem pozoroval nižší hladinu kalu v dosazováku.
Abych podpořil propírání PF zkrátil jsem délku průtočné fáze v AUTO 100% módu z původních 6 hodin na 4 hodiny. Dnes ráno jsme měli teplotu kolem -2 stupňů a ČOV vypadala ve výborném stavu. Takže zatím to vypadá povzbudivě.

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo sypete pivovarské kvasnice do ČOV už delší dobu. Zajímá mě hlavně následující:
1/ Jakou dávku při aplikaci používáte?
2/ Jak dlouho efekt vydrží než musíte přisypat další dávku?
Autor: Mirek, vloženo 29.11.2015 04:04 Reagovat
Přidávám postřehy po týdnu od aplikace pivovarských kvasnic:
- ČOV stále funguje výborně i když venkovní teploty jsou kolem nuly.
- Kal v kalojemu zhoustl.
- Na hladině aktivační nádrže se stále tvoří bilologická pěna, ale to bude zřejmě následek překalení (v týdnu jsem ručně odčerpal asi 1/4 kalojemu). Plánuji nákup kalového čerpadla a pak vyčerpání celého kalojemu.

Podtřženo sečteno, po týdnu od aplikace pivovarských kvasnic funguje ČOV výborně. Věřím, že razantní změna k lepšímu ve funkci ČOV nastala právě díky pivovarským kvasnicím.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 21.12.2015 07:41 Reagovat
Otázka použití pivovarských kvasnic je pro mne nová. V praxi jsem se s tím nesetkal a ani v odborné literatuře, kde se píše o problémech s biologickou pěnou, jsem o této možnosti neslyšel. Zde se většinou řeší problémy na velkých čistírnách odpadních vod. Je nabízeno mnoho různých biologických přípravků od různých firem, ale s účinností je to trochu jako s léky - někde to účinkuje dobře, někde je účinek sporný. Firma TW šla cestou konstrukce nové čistírny Topas S a Topas R , kde není dosazovací nádrž, čistá voda se odsává z podpovrchové vody a biologická pěna tak nemá vliv na kvalitu vody na odtoku. U několika zákazníků, kde byly opravdu velké problémy s pěnou, jsme instalovali novou technologii a problém byl vyřešen.
Autor: Mirek, vloženo 27.12.2015 08:03 Reagovat
Vážený pane Topole, velmi děkuji za reakci na můj příspěvek.
Bohužel asi před týdnem (kolem 20.12.) se mi opět v ČOV objevila biologická pěna a kal v dosazovací nádrži je lehčí, takže zase začal zanášel pískový filtr a po obtoku filtru i vsaky (do kterých by teoreticky měla jít pouze přečištěná voda).

18.12. jsem provedl odkalení ČOV formou uplného vyčerpání kalojemu a následného naplnění čistou vodou do poloviny objemu.
Asi po dvou dnech po tomto odkalení se objevil lehký kal. Před 3 dny jsem do ČOV vylil další dávku pivovarských kvasnic (stejná dávka jako první) ale tentokrát efekt vydržel možná 1 den a lehký kal byl zpět. Myslíte, že odkalení (snížení obsahu biologického materiálu) mohlo způsobit, že se opět objevil lehký kal?
V domácnosti jsme dva dospělí, jedno čtyřleté dítě a jedno dvouleté (které většinou používá plíny). Takže přísun nečistot asi není ideální.
Může být problém v nízkém přísunu biologického materiálu do ČOV?

Před odkalením jsem zkoušel množství kalu na 1 litru vody nabrané z aktivační nádrže. Po 15 minutách hladina kalu klesla pouze na úroveň 900 mm. Asi 20 hodin po odkalení jsem test zopakoval a po 30 minutch klesla hladina kalu těsně pod 900 mm. Kal je zjevně velmi lehký a klesá pomalu.
Chtěl jsem odkalení zopakovat, ale nevím, jestli tím kalu v ČOV spíše neuškodím. Myslíte, že bych měl zkusit další odkalení?

Jelikož se s problémy s lehkým kalem potýkám dlouhodobě (včetně nákladného následného čištění vsaku) rád bych našel opravdu funkční řešení problému s lehkým kalem. Možnost přestavby na novou technologii mě velmi zaujala.

Lze přestavbu na Topas S nebo R provést na typu Topas 5 PF (čtvercový půdorys, ČOV vyrobena firmou Sabtikas)?

A pokud přestaba je možná, pomůže vyřešit problém s pomalu klesajícím kalem?
Když se lehký kal objeví (příčinu jsem stále neobjevil, ale děje se to na začátku a na konci zimy při teplotách kolem 0 stupňů) problém vzniká následovně:
1/ při zpětné fázi se rozvíří kal v dosazovací nádrži a zároveň tam klesne hladina o 20-40 cm.
2/ ČOV se přepne do průtočné fáze a hladina v dosazovací nádrži opět zacně stoupat.
3/ když hladina v dosazovací nádrži vystoupá na úroveň přepadu do PF, kal klesne pouze o pár (max 5) cm.
4/ Jakmile začne voda přepadávat do odtoku do PF, vytáhne s sebou i lehký kal, který pak ucpe PF a přes obtok PF se dostane ven z ČOV.

Nevím přesně jak nová technologie ČOV funguje, ale jestli jsem popis správně pochopil, nová technologie řeší problémy s plovoucí biologickou pěnou (tu mám v ČOV také). Můj hlavní problém spočívá spíše v lehkém, velmi pomalu klesajícím kalu. Pomůže nová technologie i v tomto případě?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 04.01.2016 11:02 Reagovat
Přestavba čistírny na nový typ Topas S je opravdu až tou poslední možností. Problém s biologickou pěnou spočívá v tom, že obvykle pěna plave na povrchu, pak je vrstva čisté vody a pak usazený kal. Druhý problém je "zbytnělý" nebo špatně sedimentující kal. Příčinou bývá nízké oxygenační stáří kalu, případně i nízké pH. Přeměřte si pH na odtoku, pošlete mi foto čistírny a typ a dále foto sedimentační zkoušky v průhledné sklenici(na e-mail: topol@topolwater.com). Pak uvidíme.
Autor: Mirek, vloženo 21.01.2016 09:04 Reagovat
Díky poznámce o nízkém oxygenačním stáří kalu jsem zvýšil přísun vzduchu do aktivační nádrže (na přísunu mám namontovaný ventil - přiškrcením vzduchu jsem v minulosti řešil problém s hustou plovoucí biologickou pěnou).
Po zvýšení přísunu vzduchu do aktivační nádrže zbytnělý kal zmizel, ale objevila se biologická pěna na hladině. Po důkladném odkalení biologická pěna zmizela a i týden poté zatím ČOV funguje jak má.
V minulosti jsem odkaloval pouze mamutkou pro odkalování. Takto se mi ale nikdy nepovedlo odčerpat více než 1/4 kalojemu. Po pořízení kalového čerpadla snad už k překalení nedojde.
Autor: Mirek, vloženo 29.02.2016 02:21 Reagovat
Bohužel pár dní po předchozím příspěvku se opět objevila hustá biologická pěna na hladině dosazováku (a kalojemu). Zbytnělý kal se naštěstí zatím nevrátil.
Abych vyloučil vznik biologické pěny v důsledku překalení čistírny, provedl jsem ještě jednou důkladné odkalení. Bohužel, biologická pěna se do dvou dnů opět vrátila.

Napadá někoho, co může způsobovat vznik husté biologické pěny a jak problém odstranit? Překalením čistírny by to být nemělo.
Budu vděčný za jakoukoliv radu.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru