Diskusní fórum

kombinace žumpa + čovka

Zpět na seznam


Autor: kamil jochym, vloženo 28.08.2015 12:32 Reagovat
V obci ve vzdálenosti 300 m od přehradní nádrže a 20 m od potoka ústícího do přehrady mi nepovolili postavit rekreační chatu. Proto tam stavím rodinný dům dle závazných regulativů obce. Víkendový pobyt v rekreační chatě neumožňuje plnohodnotně použít čov, proto jsme se rozhodli pro jímku splašků o objemu 10m3 a postavili jímku tento měsíc. Výhledově však uvažuji, že za jímku postavím čovku, kterou budu sezóně spouštět, abych nemusel vyvážet jímku. Má představa je taková, že se jímka bude plnit cca 3/4 roku až 1 rok, pak spustím čovku, která bude zpracovávat splašky nasbírané v jímce, souběžně budou přitékat nové splašky, takže čištění může probíhat i rok. Splašky budou i nadále stékat do jímky a z jímky zamýšlím kalovým čerpadlem splašky přečerpávat v pravidelných intervalech do čovky. Neuvažuji o přepadním potrubí mezi jímkou a čovkou. Protože zatím neznám skutečný denní nátok do jímky, tak uvažuji teoreticky víkendový pobyt 2 až 5 lidí a produkci splašků z kuchyně, WC, koupelny s vanou a myčky.
Je tato představa s přečerpáváním jímky do čovky reálná? Nebo je třeba ji doplnit nebo jinak upravit?
Děkuji za odpověď.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 01.09.2015 02:16 Reagovat
Dobrý den,
řešíte problémy naprosto zbytečné. Je pravda, že domovní ČOV nefungují na víkendový přerušovaný provoz. Ale toto neplatí pro ČOV TOPAS, které jsou vybaveny samostatným kalojemem a speciálním softwarem pro provoz při přerušení přítoku splašků. Systém řízení spočívá v tom, že ČOV automaticky podle množství přitékajících splašků snižuje dodávku vzduchu do systému, až na úroveň cca 10 % plánovaného výkonu. Při úplném přerušení přítoku, pak systém řízeným způsobem doplňuje organické živiny potřebné pro provoz ČOV z kalojemu. Firma TopolWater u ČOV TOPAS garantuje 3 měsíce biologické funkce ČOV při úplném přerušení přítoku. Samozřejmě, pokud je v této době jakýkoliv přítok splašků, uvedená lhůta se prodlužuje. Podle výsledků testování, které bylo provedeno ve Švédsku, byla ČOV TOPAS plně funkční i po přerušení přítoku splašků po celé zimní období, to znamená po 6 měsících.

Stanovisko vodoprávního úřadu vychází z neznalosti nejnovějších technologií firmy TopolWater. Je založené pouze na dosavadní zkušenosti s jinými typy ČOV.

Pokud již máte vybudovanou jímku, doporučuji instalovat ČOV TOPAS před tuto jímku a jímku využívat jako akumulační nádrž vyčištěné vody. Tu pak může použít kdykoli na zálivku. Samozřejmě ČOV TOPAS budete používat celoročně, pokud přerušení přítoku splašků nebude delší jak 3 - 4 měsíce. Pak doporučuji ČOV odpojit a opět uvést do provozu například na jaře.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru