Diskusní fórum

Špatná funkce odkalení PF

Zpět na seznam


Autor: Jiří Svatoš, vloženo 14.03.2015 11:08 Reagovat
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, zda někdo nemá zkušenosti se špatně fungujícím odkalováním pískového filtru.
V průběhu zpětné fáze dochází řádně k provzdušňování filtru, ale nefunguje odtok z filtru do akumulační nádrže.
Tryska odkalení je v pořádku a vzduch k ní proudí. Pokud v průtočné fázi napojím na trysku hadičku např. z provzdušňování kalojemu, začne okamžitě fungovat, ale během zpětné fáze nepracuje vůbec nebo jen během posledních pár minut, takže se filtr neodkaluje a postupně tak vzrůstá koncentrace kalu na pískovém filtru.
Zatím to řeším tak, že jednou za pár dní (s ohledem na čistotu vody přitékající na filtr, to stačí) odkalím filtr nouzově výše zmíněným způsobem, tj. přepojením hadiček (provzdušnění filru+odkalení filtru) během průtočné fáze, ale takhle to fungovat nemá. Rok a půl vše fungovalo správně.
Díky za radu. Jirka
Autor: Miroslav Krhounek, vloženo 07.06.2015 09:03 Reagovat
Dobry den,take mam problem s odcerpavanim hladiny PF pri zpetne fazi. Z hadicky vzduch jde,tryska ucpana neni. Prepojeni z provzdusneni kalojemu jsem nezkousel,ale zjistil jsem,ze kdyz je zpetna faze (simuluji prepnutim ventilu pres ridici jednotku) a povytahnu mutku odcerpavani hladiny PF cca o 20cm,jak dovoli privodni hadicka, tak mamutka zacne fungovat. Jakmile klesne hladina az skoro k minimalni hladine PF,lze mamutku dat niz a funguje.
Vypada to na spatne tlakove pomery, ze vzduch nepretlaci vyssi vodni sloupec,aby se dostal dolu do smesovace mamutky..
Nas problem mozna souvisi s problem s dmychadlem,ktere nedokaze jet stale pri 100% rezimu kvuli prehrivani.. uvidime az bude problem s dmychlem vyresen,jestli se vyresi i odcerpavani hladiny PF.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 19.08.2015 08:44 Reagovat
Dobrý den,
nevím přesně, jaký typ ČOV máte, tzn. výrobní číslo. I konstrukce pískového filtru prošla během let určitým vývojem. Pokud hovoříte o funkci mamutky při zpětné fázi, tzn., že se současně provzdušňuje přítoková akumulační nádrž, pak patrně hovoříte o mamutce odkalování PF. Faktem je, že při zahájení odkalování tlak na konci mamutky, která je prakticky uložena na dně čistírny, odpovídá aktuální hladině vody na PF. Pokud tento tlak vody (úroveň hladiny) je vyšší než je aktuální hladina v akumulaci, pak může dojít k úniku vzduchu do provzdušňovacího systému akumulace a nestačí tlak na mamutku. Přívod vzduchu do akumulační nádrže je přiškrcen otvorem v průměru cca 2 mm. Znamená to, že pokud se provzdušňuje akumulace při minimální hladině 90 cm, vždy by měl zůstat zachován tlak v systému minimálně 20 kPa, to je 2 m vodního sloupce. Takto byly ČOV zkoušeny a nastavovány z výroby. Samozřejmě pokud poklesne výkon dmychadla, může se toto nastavení změnit, ale je to dost nepravděpodobné. Dmychadlo, když se přehřeje, tak se obvykle vypíná termopojistkou úplně, na dobu než vychladne.

Doporučení: Doporučuji přepnout ČOV do zpětné fáze a přeměřit tlak za dmychadlem manometrem. Musí být minimálně 20 kPa. Toto si můžete ověřit i tím, že nějakým způsobem zaškrtíte přívod do akumulace a mamutka stahování z PF by měla bezpečně pracovat i při zvýšené hladině vody na PF.
Autor: Michal Bělík, vloženo 20.08.2015 07:31 Reagovat
Dobrý den,
u mne byl podobný problém způsoben nečistotami na dně té trubky, ve které je mamutka odkalování PF. Takže byla vlastně zabořená v blátě. Už si úplně nepamatuju, jak se mi to podařilo vyčistit, ale od té doby to zase funguje bez problému.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru