Diskusní fórum

Nepropustný pískový filtr

Zpět na seznam


Autor: Vojtěch Novák, vloženo 03.03.2014 02:44 Reagovat
Model: topas5, cca. 2009
Dobrý den,

již skoro rok bojuji s neprostupností pískového filtru. Při běžném provozu čističky vždy dojde k rychlému ucpání pískového filtru a voda poté odtéká přepadem přímo z dosedací nádrže. Mamutkou na přečištěnou vodu trochu vody odtéká, ale mnohem menší množství než je přítok. Pokaždé zkontroluji trysky, ucpání mamutek a pod., ale vše je v pořádku. Minulý rok jsem kompletně vyměnil písek ve filtraci, ale ani to nepomohlo. Může být poškozena "propustná deska" pod pískovým filtrem? Lze případně vyzkoušet ještě něco dalšího co by pomohlo?
Pro úplnost, loni jsem vyměnil i membránu dmychadla, abych vyloučil malý tlak v okruhu. Hladina vody v "trubce" ze které se vyčerpává přečištěná voda z pískového filtru je velice nízká a to i když je pískový filtr plný vody. Čistící fáze probíhají bez problémů. Předem děkuji za každou radu.
Autor: Ing. Jan Topol, vloženo 13.08.2014 03:35 Reagovat
Problémy mohou být způsobeny několika příčinami
1. Voda je nedočištěná a kal má špatnou strukturu, pošlete prosím foto v průhledné sklenici aktivační směsi po nabrání, po 5 minutách a po 15ti minutách.
2. Čistírna málo často přepíná do zpětné fáze, a proto se pískový filtr propírá v dlouhých intervalech a tím se pochopitelně zanáší.
3. Je nějaká konstrukční vada v pískovém filtru. Z těchto důvodů prosím o zaslání výrobního čísla čistírny. U starších typů pískových filtrů jsou osazeny ve dně (našroubovány) trysky používané ve vodárenství. Tyto trysky se občas zanesou a pak funguje např. jenom jedna tryska a dno pískového se neprovzdušňuje v celé ploše.
Výměna membrány v dmychadle nemá smysl, protože dmychadlo pokud pracuje, pak dodává konstantní tlak, a pokud membrána praskne, dmychadlo nefunguje vůbec.
Ještě bych chtěl upozornit na jeden fakt. Pískový filtr se provzdušňuje v době, kdy se provzdušňuje i přítoková nádrž, kde je nízká hladina vody. Pokud není omezen přívod vzduchu do akumulace tak, aby v systému bylo stále 20 kPa, chybí pak vzduchu na propírání pískového filtru. To je možné změřit manometrem případně přiškrtit vzduchu do akumulace a vidíte, zda se pískový filtr provzdušňuje dost intenzivně.
Autor: Karel Nemuchovský, vloženo 22.09.2014 08:29 Reagovat
Ještě bych doplnil svoji zkušenost. Záleží na tvrdosti vody. Já mám extrémně tvrdou vodu a díky tomu se z písku stal v podstatě kámen, a tak se stal pískový filtr nepropustný. Byla celkem sranda dostat ten ztvrdlý písek z toho úzkého prostoru pískového filtru. A trysky? Ty byly také úplně ucpané, ale jejich výměna je celkem jednoduchá pokud si uděláte přípravek. Dalším problémem je plovák v pískovém filtru, jak se zanese, tak při poloze, kdy má zavřít a pustit vzduch do mamutky odčerpávání vyčištěné vody, tak nezavře a voda z písk. filtru odtéká přepadem, takže nedočištěná.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru