Diskusní fórum

Nevypíná zpětná fáze

Zpět na seznam


Autor: Petr, vloženo 12.11.2013 08:27 Reagovat
Dobrý den,
prosím o radu, co mám udělat, když mi čistička nepřepne se zpětné fáze do průtočné.
Tím se stane, že je přes kalojem pomocí mamutky odkalení odčerpána skoro všechna voda z aktivační nádrže zpět do akumulační nádrže.
Toto musím hlídat, neboť se mi již stalo, že voda tekla přepadem,
Čističku musím vypnout hlavním vypinačem a až po opětovném zapnutí se čistička přepne do průtočné fáze a začne svítit červená kontrolka a pískat.Do této doby červená kontrolka jen bliká a nepíská.
Myslel jsem si, že v akumulační nádrži je již hodně kalu a ucpává hlídač hladiny, kal jsem odčerpal,trubičku a trysku vyčistil, ale nepomohlo to.
Vlastním ČOV TOPAS 5 s pískovým filtrem.

Děkuji
Autor: František, vloženo 28.02.2014 09:45 Reagovat
Dobrý den, pan Petr přesně popsal i můj problém. Nemůže být chyba v elektroventilu ?
Předem děkuji za odpověď.
Autor: daves, vloženo 28.11.2013 04:43 Reagovat
Pokud je to verze, která má čidlo hadiny propojené s řídící jednotkou pomocí hadičky, tak je ucpanný redukční člen, který je na přívodní hadičce k čidlu hladiny. Přes redukční člen projde jen malý tlak a nedokáže rozpoznat vysokou hladinu.
Autor: Petr, vloženo 24.02.2014 01:34 Reagovat
Stávalo se mi to také. Problém byl s ucpaným tryskami (jedna je našroubena přímo k rozdělovači tlak. vzduchu a druhá a třetí je spojena válečkem) k tlakové sondě a snímači tlaku. Před tlakovou sondou je ještě zpětný ventil. U mne má toto vedení červenou barvu.
Autor: Jiří, vloženo 20.06.2014 05:23 Reagovat
Stejný problém - u mě vznikal neprůchodností zpětného ventilu mezi kompresorem a snímačem tlaku. Kompresor neumí odstranit vzdušnou vlhkost a protože zpětný ventil byl položen na "podlaze", kondenzující voda zajistila přilepení membrány. Po upevnění ventilu co nejvýše se závada již neopakovala
Autor: Ing. Jan Topol, vloženo 03.06.2015 01:44 Reagovat
Předpokládám, že máte Topas A s tlakovou sondou v akumulační nádrži. Problém bude v tom, že sonda špatně měří skutečnou hloubku vody v akumulaci. Zpětná fáze musí být ukončena při dosažení tzv. pracovní hladiny v akumulaci, tj. cca 90 cm nade dnem akumulační nádrže. Tlaková sonda v akumulaci je trubička DN 16 mm, do které je přiváděn vzduch a ten musí na konci trubičky trvale probublávat. Množství přiváděného vzduchu je škrceno tryskou na horním konci této tlakové sondy. Z odbočky je převáděn tlak do řídicí jednotky. Tlak je určen ponorem konce tlakové sondy nad skutečnou hladinou. Zřejmě tedy do této trubičky neproudí dostatečné množství vzduchu a v trubici o průměru 16 mm je voda, a tudíž řídicí jednotka má informaci o nižší hladině (tlaku) než ve skutečnosti je. Doporučuji vyčistit trysky na přívodu vzduchu do tlakové sondy a zkontrolovat, že tlaková sonda probublává.

Pokud máte jiný typ čistírny, např. s plovákem, byla by závada jiná. Foto tlakové sondy se šipkou, která tryska se má vyčistit naleznete na stránce: Servis - jednoduché servisní úkony - tryska tlakové sondy.
Autor: rp, vloženo 15.08.2015 12:08 Reagovat
Letos v červenci se u mne vyskytl obdobný problém s tlakovou sondou. Nevypínala se zpětná fáze po nastoupání hladiny akumulační nádrže. Četl jsem i toto vlákno, pročistil jsem všechny trysky, všechny hadičky, prozkoušel jsem následně průchodnost všech hadiček vyšším tlakem vzduchu. Zásadní bylo, že červená hadička vedoucí mezi řídící jednotkou a akumulační nádrží byla sice průchozí a neucpaná, ale i přes drobné probublávání do akumulace jsem měl pocit, že to není ono. Pak jsem našel před "T" rozbočením ve směru od dychadla plastovou spojku, jejíž jeden nákružek byl nepatrně prasklý. Tudy odcházela část tlaku, který chyběl k sepnutí průtočné fáze. Zalepil jsem to v první chvíli izolační páskou a bylo to v pořádku. Následně přišla horka, ve kterých se páska stala rovněž netěsná, a situace se opakovala. Proto jsem nedávno tento plastový spoj úplně odstranil. Moje otázka proto může znít - má tato plastová spojka nějaký význam? Např. na odvedení případného nárazového přetlaku v momentě jiné poruchy?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 19.08.2015 11:40 Reagovat
Pochopil jste problém naprosto přesně. Spojení mezi tvrdou tenkou hadičkou z řídicí jednotky na měkkou hladičku 5 mm musí být naprosto těsné, to jste pochopil naprosto přesně. Jinak část vzduchu uniká a řídicí jednotka měří nižší hladinu než ve skutečnosti je. Uvedenou spojku, kterou jste odstranil, již nedáváme. V současné době používáme izolační pásku na kabely, která se po zatvrdnutí stáhne a tím utěsní spoj. Toto technické řešení používáme již několik let a zatím se jeví jako naprosto bezpečné.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru