Diskusní fórum

čistička funguje ale nečistí

Zpět na seznam


Autor: Štolba, vloženo 26.06.2013 02:21 Reagovat
Čističku TOPAS 5 mám od roku 1998 k naprosté spokojenosti.Poslední dva měsíce začala stávkovat a ve druhé a třetí komoře je neustále voda žlutohnědé barvy a zapáchá.Uplatnil jsem již různá doporučení včetně vyčerpání,doplnění bakteryjí a vše bez ůspěchu.Mechanicky běží naprosto spolehlivě, přepouští i mechanické nečistoty vyčistí.Existuje nějaká rada na dálku?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 26.06.2013 03:32 Reagovat
Abych Vám mohl zodpovědně poradit, bylo by nejlépe čistírnu vidět nebo alespoň fotografie. Z fotografií čistírny + fotografie aktivační směsi ve sklenici po nabrání a po cca 20 minutách jsem schopen si udělat reálnou představu o funkci čistírny.

Podle toho co píšete, jde o problém s chemickým složením odpadní vody. Ve většině případů bývá příčina ve vysokém případně nízkém pH. Pokud máte vodu žlutohnědou, obvykle bývá pH vysoké. Při začernalé nebo naopak bílé vodě, bývá pH nízké. Barva kalu nepodává 100% odpověď, ale toto je obvyklá zkušenost. Dále platí, že většina pracích prostředků pH zvyšuje. Proto například bývá problém s kvalitou čištění a pH o víkendech a v průběhu týdne se vše zlepší.
Doporučení:
Proveďte přeměření pH. Mělo by být v rozmezí 6,6 až 7,8. pH můžete změřit a i upravit běžnými prostředky používanými pro úpravu vody v bazénech. I pro zahradní bazény platí, že všechny chemické přípravky proti řasám fungují jen při neutrálním pH.
Autor: Štolba, vloženo 28.06.2013 04:22 Reagovat
Děkuji za snahu pomoci řešit problém.Pokusím se poslat foto, ale již předem je vidět, že jte měl pravdu v odebraném vzorku vody není po dvaceti min. žádný kal.
Autor: Martin, vloženo 20.08.2015 10:11 Reagovat
Dobrý den, mám podobný problém už téměř rok. Voda je spíše do běla, světle žlutá. Jinak čistička funguje. Kalu je cca 30% ale i když jsem kalojem nevyprazdňoval skoro rok, kal nepřibývá. Měřil jsem pH papírkem na bazény a vypadá že je vysoké. Dal jsem přípravek na snížení, tak uvidíme po pár dnech. Ještě mě napadlo - nestačilo by ke snížení pH použít např. ocet?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 21.08.2015 11:31 Reagovat
Ocet samozřejmě ke snížení pH použít můžete, ale nedokážu Vám říci v jakém množství. Závisí to na mnoha faktorech, jakými může být např. tvrdost vody, aktuální stupeň pH, objem vody apod. Proto Vám doporučuji zkusit nalít cca 0,2l octa denně a každý den vždy sledovat, jak se pH mění až do chvíle, než dosáhnete výše uvedeného ideálního rozmezí.
Autor: Martin, vloženo 21.08.2015 04:39 Reagovat
Dobrý den, děkuji za info, vyzkouším to. Pokusím se nejdříve srovnat pH, zda to pomůže. Vše v podstatě funguje, ale kalu je spíše méně a voda je jako bílé kafe kalná. Váš technik v listopadu vloni očistil provzdušňování a říkal, že se to během pár dnů srovná ale je to stále stejné už 10 měsíců. Přitom v minulých letech jsem bojoval spíše s neustálým překalením a na hladině dosazováku byla hustá vrstva.

Jinak je vše průchodné i včetně pískové filtrace, ale voda je kalná. Pokud srovnám pH a situace se nezmění, co by mohlo být příčinou? Děkuji.
Autor: Martin, vloženo 16.05.2016 03:11 Reagovat
Spotřeboval jsem litry octa, ale pH je stále vysoké (8,2 možná i více) a čistička stále nefunguje a zapáchá už snad rok a půl. Nalitím cca 2 litrů octa najednou sice pH okamžitě snížím na přijatelnou hodnotu, ale pak se zase vrátí zpět. Na vině jsou možná 2 myčky nádobí v domě (+ 2 pračky). Mám totiž pocit, že toto nastalo při pořízení druhé myčky (rodiče). My jsme navíc celý den v práci, doma jsou rodiče (v důchodu) a myčka běží často. Takže je velký podíl odpadu z myček a praček oproti ostatnímu odpadu. Také je u nás hodně tvrdá voda.

Můžete mi doporučit nějaké prostředky do myčky na nádobí, které jsou šetrnější k ČOV? Děkuji.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 20.05.2016 12:48 Reagovat
Vidíte to správně. Soli používané do myček a praček zvyšují pH. Je tedy nutné dávkovat pravidelně silnější chemikálie, než ocet. Můžete zkusit přípravky na úpravu pH pro bazény nebo kyselinu. Můžeme Vám namontovat automatické dávkování. Jinou cestu nevidím.
Autor: Martin, vloženo 27.05.2016 09:08 Reagovat
Zkusím ještě něco silnějšího, tedy kyselinu (samozřejmě před tím naředěnou). Jakou kyselinu lze pro tento účel použít? Děkuji.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 27.05.2016 10:13 Reagovat
Asi sírovou. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodnější přípravky na úpravu bazénové vody.
Autor: Martin, vloženo 27.05.2016 02:42 Reagovat
Ještě jsem hledal na internetu a jednou ze závad by mohla být údajně i tzv. solnost, což (chápu-li to dobře ve smyslu "moc slané") by mohlo být ze solí z myček. Tady asi žádná "protilátka" není, jedině asi více vody aby se to naředilo, že?

Přemýšlím, jaká je změna oproti čtyřem rokům zpět, kdy jsem měl čističku neustále překalenou (a nyní jsem rok nevypouštěl kalojem a v aktivaci je sotva 20%). Tak jedině další myčka a také možná méně vody, protože děti povyrostly a už nenapouštějí každý den vanu, ale používají sprchu.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 27.05.2016 03:29 Reagovat
Pokud Vám dobře funguje biologie, vytváří se větší množství kalu z odbourané organické hmoty. Aktivovaný kal snáší solnost až 10g/l ( NaCl) - v tom problém nebude.
Autor: aklips, vloženo 16.06.2016 10:53 Reagovat
Pro úpravu vody ředěnou HCl. Nejlépe včak PH - pro úpravu bazénové vody.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru