Diskusní fórum

Zhorsujici se kvalita procistene vody

Zpět na seznam


Autor: Marie, vloženo 12.05.2013 01:50 Reagovat
Dobry den, mame COV Topas 5 od roku 2002, po celou dobu jsme ji vyuzivali pouze 2, a to bez jakehokoli problemu - byvaly partner se o ni velmi peclive staral. Nikdy jsme ani nezaznamenali jakekoli problemy s nedostatecnym vyuzitim COV, nebot jsme oba travili vetsinu casu v zamestnani ci na pracovnich cestach. Posledni 2 roky jsem ale v tomto RD sama a ackoli se snazim o COV starat, uvedomuji si, ze do ni neprivadim dostatecne mnozstvi vody, ktere uvadite - tedy 150l / den.pri poslednich odkalovanich jsem zjistila, ze precistena voda zacina byt zakalena a lehce pachne, zda se mi, ze i houstne. Dle vsech dostupnych info, ktere jsem si zde nastudovala mi pripada, ze mozna vyhynuly bakterie ?? Jak mam dale postupovat ?? krome pravidelneho odkalovani a pripadne dodavani ciste vody tak, aby privod do cistirny byl onech cca 150l denne ?? Kde mohu pripadne zakoupit nove bakterie ?? a ay dojde k navozeni spravneho chodu, je opravdu potreba, abych do cistirny onech 150l denne privedla, pokud budu treba delsi dobu mimo domov?? dekuji predem za veskere info, Marie
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 27.06.2013 12:43 Reagovat
Čistírny Topas optimálně pracují, pokud množství dodávaného vzduchu odpovídá přiváděnému organickému znečištění. Podstatné není množství odpadních vod, nemá tedy smysl přidávat do čistírny čistou vodu, ale organické znečištění. To je přiváděno do čistírny z toalet a kuchyní. Pokud čistírna takto zatěžovaná není, je možné přidávat např. trochu mléka, které má vysoké organické zatížení.
Platí, že pokud je čistírna dimenzována na 5 obyvatel a dmychadlo tedy pracuje 24 hodin denně, nejsou žádné problémy s funkcí čistírny i při zatížení od 2 ? 3 obyvatel. Pouze se zbytečně spotřebovává elektrická energie a zároveň se snižuje produkce kalu. Při minimálním organickém zatížení nebo při úplném zastavení přítoku odpadních vod, se organická hmota spotřebuje a pak dochází k tzv. autolýze aktivovaného kalu, kdy odumírají živé bakterie kalu a rozkladem buněk se pak kvalita vody zhoršuje, prostě čistírna nefunguje.
Tomu je možné zabránit buďto dodatečným dodáním organické hmoty nebo řízením snižování doby chodu dmychadla (omezení dodávky kyslíku) tak, aby množství vzduchu odpovídalo množství přiváděné vody, případně organickému zatížení. Současně vyráběné čistírny TOPAS Automatic jsou vybaveny řídící jednotkou, která měří množství odpadních vod a optimalizuje dodávku vzduchu tak, aby kvalita čištění byla zachovaná ve všech případech. Celé řízení je plně automatické a nevyžaduje od zákazníka žádné nastavování a obsluhu. Jako příklad můžeme uvést testování čistíren ve Švédsku, kde při provozování čistírny s nastaveným udržovacím režimem jsou čistírny plně biologicky funkční i po úplném přítoku odpadních vod po dobu 6 měsíců viz. Článek "Průzkum spolehlivosti ČOV TOPAS ve Švédsku" v sekci "Ke stažení".
Závěr:
Ve Vašem případě máte dvě možnosti:
1) Doplnit si čistírnu o nový řídící modul Topas Automatic, což by představovalo dodatečný náklad cca 6000 Kč + cesta a práce jednoho montéra.
2) Druhou možností je přidávat do vody každý den tak 1dcl mléka.
Moje doporučení je, pokud uvažujete být dlouhodobě v domku sama, objednat si novou řídící jednotku Topas, protože nakonec ušetříte za elektrickou energii (spotřeba se Vám sníží ze současných cca 1,5 kWh za den na cca 0,15 kWh za den) a nemusíte se o čistírnu prakticky starat. Pokud však budete sama v domku krátkodobě, a nejedná se o rekreační objekt pak se Vám asi vyplatí krátkodobě řešit problém doplňováním organiky (např. uvedené mléko).

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru