Diskusní fórum

Jaký písek do filtru?

Zpět na seznam


Autor: Vojtěch Novák, vloženo 22.04.2013 11:43 Reagovat
Dobrý den,
v poslední době se nám u čističky (Topas5) často ucpával pískový filtr a to i v době kdy se netvořila bio. pěna a i po provedení "praní písku". Provedl jsem tedy výměnu obsahu pískového filtru za nový, ale požadovaný efekt se nedostavil. Voda z filtru odtéká vždy jen chvíli po pročištění filtru a poté se opět ucpe. Jaká by měla být správná frakce písku? Podařilo se mi zakoupit pouze 0,8-1,2mm. Vše mám kompletně vyčištěné a voda do pískového filtru přitéká takřka čistá. Může být příčina v něčem jiném (dmychadlo?). Předem děkuji.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 24.04.2013 03:05 Reagovat
Nevím, jak starý máte typ čistírny. Konstrukce PF měla také určitý vývoj. Při normálním provozu čistírny by mělo dojít cca 3-6x za den ke zpětné fázi, kdy se PF pere a zakalená voda se vrací zpět. Samozřejmě pokud dochází k přepínání do zpětného chodu méně často, tak se PF nestačí dostatečně proprat. Druhou podmínkou je, že na praní PF musí být dostatečné množství vzduchu. Vzhledem k tomu, že PF se pere v době zpětné fáze, kdy se přivádí vzduch do akumulace, může být problém v tom, že se Vám příliš mnoho vzduchu spotřebuje pro provzdušňování akumulace, kde je nízká hladina vody, a tím i ?nízký protitlak? na praní PF.
Překontrolujte, zda Vám neutíká při praní vzduch mamutkou odčerpávání PF. Problém je v tom, že mezidno PF je cca 70cm nad dnem čistírny (u starších typů to bylo 50cm), což je tlak, který má postačit k prvnímu proražení písku. Znamená to, že v okamžiku, kdy se vhání vzduch pod mezidno, tvoří tento vzduch vrstvu, která tlačí na písek. Zároveň vytlačuje vodu z mezidna mamutkou čisté vody. Pokud je PF příliš ucpaný, může se stát, že se vytlačí celý objem mezidna mamutkou čisté vody do odtoku a pak touto mamutkou utíká i vzduch a není dostatečný tlak na proprání PF.
Písek, který jste použil na výměnu, má nižší zrnitost, než je optimální. Optimální by měla být 1,5 ? 2,5 mm ? cca 2mm. Jedná se o standardní typ vodárenského písku používaného na filtraci pitné vody obdobným způsobem. Pokud již máte tento písek, domnívám se, že při dostatečně častém a intenzivním propírání by se Vám neměla ucpávat ani tato zrnitost. Z druhého hlediska, budete mít lépe profiltrovanou vodu.
V zásadě platí, že při správné funkci by se měl PF dostatečně čistit propíráním vzduchem bez dodatečného mechanického praní. Pokud se pere zpětným tlakem vodou, je třeba dát pozor, aby tlak na vstupu nepřevýšil cca 1,0 m vodního sloupce. Při vyšším tlaku vody z vodovodu může dojít k porušení statiky stěny pod mezidnem, která má plochu 0,7 * 0,5m a není konstruovaná jako tlaková komora. Nejlepší informace o stavu čistírny a možnost poradit poskytne případně několik fotografií.
Autor: Vojtěch Novák, vloženo 01.05.2013 08:04 Reagovat
Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající informace. Písek jsem již nahradil vámi doporučenou frakcí (50kg). Průtočnost písku se značně zlepšila, ale k občasnému ucpání stále dochází (v intervalu 2-3 dnů při lehce nadprůměrném přítoku splašků). Preventivně jsem vyměnil i membránu u dmychadla (stejně již byla vhodná doba na výměnu) a pokusím se podle vašich pokynů překontrolovat případné úniky vzduchu mamuntkou PF.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru