Diskusní fórum

Hustá pěna - vyřešeno

Zpět na seznam


Autor: Daves, vloženo 29.04.2012 10:16 Reagovat
Dobrý den,
mnoho diskutujících má problém s hustou pěnou v dosazováku. U nás měla tato pěna tmavou barvu a byla hustá jako šlehačka. Měla několik centimetrů a plavala na vodě. Když jsme ji všechnu vybrali, byla tam příští týden zas. Při měření kalu se kal do 30 minut neusadil, byl spíše světlý a rozprostřený po celé objemu. Po konzultaci s pracovníky TW se jednalo o mladý kal. K tomu ale nebyl zvláštní důvod, čistička jela sedmý měsíc, nezapáchala. Zvětšil jsem trysku na mamutce, na stahování hladiny dosazováku. Nepomohlo. Máme Topas5 a je nás v domácnosti 2 dospělí a tři děti. Čistička jede neustále na 50%.
Nakonec pomohlo vřadit před provzdušňovací válec aktivace ventil. Ten jsem přivřel téměř na max, aby byly na hladině znát lehce bublinky. Následující den zmizela pěna z dosazovacího válce a úplně se vyčistil. Za dva až tři dny se odloučila pěna od krajů dosazováku a byl kolem pěny asi centimetr proužek. Pátý den zmizela pěna úplně. Provozujeme takto čistírnu už měsíc a pěna se nevrátila ani čistička nezapáchá. Kal ztmavnul, nechá se již změřit a krásně sedá ke dnu.

http://www.domeceksnu.cz/Stavebni_denik-img_1nYQ.jpg

Třeba to někomu pomůže.
Autor: Ben81, vloženo 22.04.2014 09:41 Reagovat
Dobrý den,
moc děkuji za tip s ventilem. V podstatě od spuštění ČOV (Topas 5 PF automatic - bez displeje) před 10 měsíci nás trápil vláknitý kal, který plaval na hladině aktivační nádrže, dosazováku i kalojemu a neustále ucpával různé mamutky a trysky a ucpával pískový filtr.

Bohužel jediné, co mi servisní technik poradil, bylo používání bakteriálních přípravků a neustálé sbírání plovoucího kalu z hladiny dosazováku a vyhazování mimo ČOV.
Nic z toho nepomohlo a kal se během pár hodin vytvořil znovu.

Až Váš tip na snížení provzdušnění kalu pomocí ventilu vedl ke zmizení plovoucího kalu. Díky za to!
ČOV konečně pracuje jak má, plovoucí kal úplně zmizel a ČOV nijak nezapáchá.

Přikládám obrázky funkce ČOV
bez ventilu:
http://www.imagehosting.cz/?v=wp20140224.jpg

a s ventilem:
http://www.imagehosting.cz/?v=wp2014non.jpg

Autor: Daves, vloženo 27.04.2015 09:58 Reagovat
Děkuji za reakci. Píše mi mnoho lidí a tak píši po letech doplnění. Ptáte se:
FUNGUJE TO DLOUHODOBĚ? - Ano. Po čtyřech letech chodím čistírnu kontrolovat pouze příležitostně, jednou za pár měsíců. Nesbírám každý den kal a neděsím se ji otveřít. Pouze přechod na léto a zimu je potřeba jemně doladit vzduch.
ŽIVOTNOST DMYCHAHLA? - S čistírnou jsem zakoupil i nové membrány, avšak testuji, co dmychadlo vydrží. Jede v tomto režimu od roku 2011 (nyní 2015) bez výměny membrán, v původním stavu a bez poruchy. Negativní vliv na dmychadlo tedy nemohu nijak potvrdit.

Závěrem upozorňuji, že pan Svoboda i pan Topol s touto úpravou nesouhlasí a rozporují správnou funci čistírny. Tato úprava je tedy oficiálně nedoporučená a čistě na vaše riziko! Nejedná se o oficiální úpravu schválenou Topolwaterem.
Autor: Ing. Jan Topol, vloženo 03.06.2015 10:16 Reagovat
Pokud je na čistírnu napojena domácnost, kterou tvoří 2 dospělí a 3 děti, předpokládá se, že čistírna pojede na 100% výkon a bude pracovat 24 hodin denně. V opačném případě může trpět deficitem kyslíku. Pro odstraňování kalu vyflotovaného na hladině dosazováku je nejvhodnější zajistit zvýšenou recirkulaci - přepínání - čistírny z průtočné do zpětné fáze. Tím se dosazovací nádrž čistírny častěji čistí, recirkulací vyčištěné vody do akumulační nádrže dochází k denitrifikaci a zlepšuje se struktura kalu. Rozhodně bych byl opatrný s omezováním množství vzduchu do aktivační nádrže.
Faktem je, že biologická pěna (hustá šlehačka) obvykle vzniká, pokud je vysoké aerobní stáří kalu a čistírna nitrifikuje. Pokud omezíme množství vzduchu, může pěna dočasně zmizet, což také může být následkem změny teploty a ročního období, ale může se i snížit účinnost čištění. V těchto případech před skutečnou radou jak nastavit čistírnu je dobré poslat foto, jak stavu čistírny, tak stav aktivační směsi a sedimentace kalu podle fotografií v provozním řádu.
Autor: Jaroslav Šebek, vloženo 11.08.2015 11:45 Reagovat
Dobrý den, prakticky doslova potvrzuji slova a zkušenosti Davese. S instalací ventilu jsem dlouze váhal, ale trable s pěnou byly značně otravné. Ventil jsem instaloval před pár měsíci a výsledek je naprosto stejný, jaký dokumentují již přiložené fotky a popis uživatelů. I přes to ČOV kontroluji každý dne. Pozůstatek z minulosti. Každé otevření víka znamenalo nějaké překvapení.
Možná bych, ještě komentoval předpoklad pana Topola na zatížení čističky. Jsme rodina 2 dospělí a 2 děti. Neustále ČOV jede na 50%. To trochu koresponduje i s vámi kalkulovanou spotřebou domácnosti 500litrů/denně, kterou uvádíte v kalkulované návratnosti ČOV. Nezlobte se nejsme šmudlové, ale spotřeba naší domácnosti je 13 kubíků za kvartál, tedy asi 145litrů/den. Takže na 100% jela ČOV, jen když něco nefungovalo. Potom je i uváděná návratnost investice 2,6 roku, mystifikace a reálně je cca. 3,5x delší tedy přes 9 let. Ale ani s tímto fakticky nemám problém. Jen ta skvělá čísla Vámi prezentována nejsou zcela fér. Každopádně v globálu jsem s vaším výrobkem spokojen a doporučil bych ho. Člověk si musí jen uvědomit, že je to zařízení, které vyžaduje nějakou péči a samozřejmě bych doporučil i disciplínu v chodu domácnosti. Použití pračky, čističky a veškerých prostředků, prášků, aviváží, čistidel...
Pěkný den všem.
Autor: Daves, vloženo 08.04.2016 03:13 Reagovat
Dokud jsou děti malé, dá se ušetřit tím, že se koupou spolu nebo dokonce s vámi. Někdy jsme se též koupali spolu se ženou jako relax. S tím, jak děti rostou, tak se pak každý chce koupat/sprchovat sám. Dokud jsme měli vanu, tak naše pětičlenná domácnost měla spotřebu 10+2 kubíků. Ty dva byl samostatný vodoměr pro záchod. Nyní, jak jsou děti starší, tak máme opravdu spotřebu 500 litrů denně. Máme ale i velkou pračku a myčku. Čistička si sama volí režim a jede v 50%. Viz link: http://www.domeceksnu.cz/php_extra/teplota.php
Autor: Michal Bělík, vloženo 10.05.2012 08:39 Reagovat
Dobrý den,
s tím ventilem bych doporučoval určitou opatrnost - svého času mi dost často (cca po osmi měsících) odcházela dmychadla. To se nakonec ukázalo býz způsobené kolísáním napětí v el. síti, nicméně jednou z potenciálních příčin, kterou technici od Topola prověřovali, bylo ucpání provzdušňovacího roštu (válce). Totiž při jeho uspání by mělo docházet ke zvýšení tlaku na membránách dmychadla. Toho samého bych se obával při přivření přívodu vzduchu do válce.
Zkusil bych na to jít spíš z druhé strany: přivření ventilu vede ke zvýšení tlaku vzduchu i ve všech mamutkách průtočné fáze. Tedy musí do nich také proudit víc vzduchu než normálně(=> vyšší průtok atd) Co takhle o něco zvětšit kalibr všech trysek průtočné fáze? A zejména kalojemu - tam zvýšené provzdušňování neublíží absolutně ničemu (a naopak máte možnost ho pohodlně vyčerpat ze dvou třetin i bez kalového čerpadla...)
V důsledku pak zvýšená průchodnost trysek na mamutkách povede i k určitému snížení "bublání" provzdušňovacího roštu.

Co se hustého kalu týče, občas ho mívám také, hlavně přes zimu. S jarem se tvořit většinou přestane.
Autor: Daves, vloženo 22.05.2012 11:07 Reagovat
Děkuji za reakci. Trysky průtočné fáze jsem zvyšoval ještě před vřazením ventilu. Nemělo to na tvorbu pěny žádný znatelný vliv. Co se týče vlivu tlaku na výkon mamutek - není znatelný žádný rozdíl. Mamutka čerpá subjektivně při zavřeném ventilu stejné množství jako při otevřeném. Zřejmě je tryskou omezeno množství vzduchu takovým způsobem, že zvýšení tlaku na to nemá výrazný vliv. Stejně tak zvýšení všech trysek nemá prakticky vliv na objem vzduchu vydaný provzdušňovacím válcem.
Zatím jsem stále ve fázi testování. Pěnu od té doby již nemáme a čističku již nenavštěvuji několikrát denně, ale pouze několikrát v týdnu. Ustaly veškeré závady a problémy. Do této chvíle se zatím neprojevil či nepotvrdil vedlejší efekt. Čekám na vyšší denní teploty, zda nezačne čistička zapáchat.
Pokud bych toto řešení pojal jako cílové, pak bych jistě řešil dmychadlo. Uvažoval jsem nad třícestným ventilem, přetlakovým ventilem nebo regulací výkonu dmychadla. V současné době ještě monitoruji fáze čističky a uvidím, zda neobjevím něco ještě tam.
Autor: Gabo, vloženo 31.12.2014 02:09 Reagovat
Mavam podobny problem ako v prvom prispevku, hlavne v zime.
Cisticka po uplnom odkaleni a vycisteni pred zimou, a po par tyzdnoch svetly kal ktory sa do 30 min neusadi. A k tomu ta pena.
Mimo zimy funguje cisticka bez peny, parametre vystupnej vody su vyborne.
Jedine co mi kratkodobo pomahalo bolo komplet odcerpanie kalojemu a cca 70% aktivacie, ale po tyzdni to je vzdy v rovnakom stave. Cisticku mam uz 5 rokov, a problem sa kazdu zimu opakuje az pokym sa neotepli.

Je niekto to pouziva toto riesenie dlhodobo?
Ake s tym mate skusenosti?

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru