Diskusní fórum

Zabarvená voda na odtoku

Zpět na seznam


Autor: Vrána, vloženo 28.05.2011 09:59 Reagovat
Od 11/2008 provozuji ČOV Topas 5 s PF a akumulační nádrží. Provádím pravidelné kontroly a údžbu. Čistička funguje bezchybně, nezapáchá, netvoří se biologická ani jiná pěna, množství kalu v aktivační nádrži se udržuje na 30%, voda v dosazovací nádrži je zcela bez zákalu a plovoucího kalu. Kalojem odkaluji cca. 1x 6-8 měsíců. Voda v dosazovací nádrži i voda na odtoku (po průchodu PF a UVlampou) je však zabarvena do žluta. Voda na přitoku je zcela čirá a bezbarvá (z vodovodního řadu).
1) Můžete prosím poradit čím je to způsobeno a jak mohu tuto "optickou" vadu odstranit?
2) Čistírnu využíváme pouze 2 a běží v nepřetržitém provoze. Šlo by současný systém řízení nahradit systémem automatik a šetřit tak elektrickou energii?
Autor: Eva Krupičková, vloženo 30.05.2011 09:00 Reagovat
Těší nás, že Vaše čistírna funguje správně, tak jak má, k Vaši plné spokojenosti. Evidentně je to zásluha Vaší pravidelné kontroly a údržby, která není nijak náročná, ale je tolik potřebná. Co se týká barvy vody na odtoku, pak její mírně žluté zbarvení je způsobeno přítomností huminových látek, které se vyskytují u málo zatížených čistíren. Pokud čistírnu stabilně využíváte pouze ve dvou osobách, pak je to zcela běžný jev. Není to vůbec ničemu na závadu a stejné zbarvení vody lze vidět například u horských jezírek, kde je voda někdy mírně zbarvena do žluta také v důsledku přítomnosti huminových látek z napadaného tlejícího listí. V málo zatížených čistírnách totiž dochází ke zvyšování stáří kalu a tím k tomuto zabarvení. Voda však musí být i přes svoji žlutou barvu průhledná. Pozor, je-li však voda zakalená a neprůhledná, pak je to chyba a je třeba hledat její příčinu.
K Vaší druhé otázce, zda lze čistírnu Topas předělat na čistírnu Topas Automatic odpovídám, že to možné je. Kromě dokoupení řídící jednotky je nutné nahradit plováky tlakovou sondou, předělat elektrický rozvod v čistírně a případně i vyměnit hrubý filtr v čistírně. Jedná se o částečnou rekonstrukci čistírny, jejíž cenu se pokusíme zkalkulovat. Jakmile předpokládané náklady vyčíslíme, uvedeme je v další reakci na tento příspěvek, protože budou zřejmě zajímat i další uživatele našich čistíren.
Autor: Eva Krupičková, vloženo 06.06.2011 08:42 Reagovat
Předělání stávající čistírny Topas na Topas Automatic jsme u standardních případů zkalkulovali na 6.500 Kč za materiál a práci bez DPH. K tomu je nutné připočítat přípravné práce, tj. vyčerpání a vyčištění stávající ČOV (může být zajištěno a připraveno zákazníkem) a dále doprava technika na místo instalace. Cena se však může lišit v závislosti na konkrétních podmínkách a vývoji cen materiálu, proto ji berte čistě jako orientační.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru