Diskusní fórum

využití vyčištěné odpadní vody pro dopouštění jezírky

Zpět na seznam


Autor: Robert Kadlec, vloženo 29.01.2011 01:35 Reagovat
Dobrý den, můžete mi poradit zad-li je voda po pročištění TOPAS 5 s PF vhodná k dopouštění zahradního jezírka o objemu cca 10 M3. Kryl bych tím ztráty odparem. V jezírku chovám i okrasné ryby. Děkuji za odpověď.
Autor: Michal Bělík, vloženo 29.01.2011 02:26 Reagovat
Dobrý den,
nedoporučuji. Sebelépe vyčištěná voda je dosti bohatá na živiny, dusík, fosfor, atd. Nejpozději do týdne byste měl jezírko úplně zelené.
Autor: Markéta Müllerová, vloženo 12.05.2012 09:16 Reagovat
Dobrý den,

chtěli bychom a máme povoleno z budoucí ČOV vypouštět vyčistěné vody do jezírka cca 35m3 s předsazenou koř.čist.pro zachycení bakt. a dočištění cca 2m3. Do jezírka budou svedeny i dešť.vody z okapů a dole bude umístěn zasakovací pás. Pokud bycho jezírko zvětšili a koř.č.vypustili, je nutné předsazení UV lampy u výtoku? nebo je voda tak "čistá" že nebude nutno další dočištění. Jedná se o jezírko s "kontinuál."průtokem vody a následným zásakem. Je jasné, že voda by byla určena k zálivce. A k případnému koupání...?
Šlo by to taky?

Děkuji za odpověď.

Autor: Eva Krupičková, vloženo 15.05.2012 08:42 Reagovat
Chcete-li mít vodu v jezírku opravdu čistou, doporučujeme Vám následující:
Pořídit si ČOV s pískovým filtrem, doplněnou o dávkování pro chemické odstraňování fosforu. Za výstup z ČOV zařadit kořenovou čistírnu (nebo alespoň nějakou obdobnou čistící zónu s vegetací) poté jezírko s přepadem a následným zásakem. U dna jezírka, v místě odtoku umístěte přečerpávací čerpadlo (výkon cca 10-20m3 za den, nebo větší dle předpokládaného průtoku vody) a vodu takto přečerpávejte přes nainstalovanou UV lampu před kořenovou čistírnu (čistící zónu), tj. k výstupu vody z ČOV.
Autor: Jarda, vloženo 02.05.2013 06:31 Reagovat
Dobrý den,sháním stejné řešení pro jezírko.Dodáváte čističku čov s pískovým filtrem a dávkováním pro chemické odstranění fosforu?Pokud ano, tak na kolik taková čistička přijde?
Autor: Eva Krupičková - TopolWater, vloženo 03.05.2013 08:25 Reagovat
Čistírnu TOPAS s pískovým filtrem (PF) a dávkováním samozřejmě prodáváme. Ceny jsou k dnešnímu dni následující:
ČOV TOPAS 5 PF - 56.000 Kč + DPH
Dávkování s příplatkem za displej - 7.000Kč + DPH
UV lampa - 8.500Kč + DPH.
Na pořízení čistírny můžete dle podmínek zákona č. 235/2004 Sb. uplatnit sníženou sazbu DPH.
Autor: Barbora B., vloženo 14.01.2015 09:19 Reagovat
Dobrý den, poblíž novostavby RD nemáme kanalizaci ani potok, vsakování není možné kvůli silné vrstvě jílu. Napadlo nás řešení - domovní ČOV (pro 5EO)+jezírko s tím, že v létě by voda byla využívána na zálivku,ale co s ní v zimě? Je toto řešení vhodné? A také jak by mělo být jezírko velké,aby se voda "ztrácela". Ryby neplánujeme, spíše rostliny. Děkuji
Autor: Martin, vloženo 11.01.2016 03:17 Reagovat
Dobrý den,
mám stejný dotaz, může se prosím někdo vyjádřit.

Děkuji

Martin B.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 12.01.2016 09:44 Reagovat
Problematiku likvidace předčištěné vody z domovní čistírny v jezírku je možné rozdělit do dvou hledisek - hledisko legislativní a praktické.

Hledisko legislativní
Pokud jezírko nebude mít dno těsněné např. fólií, to znamená, že nebude mít prokazatelně zkoušku vodotěsnosti, pak se jedná o zasakování do podzemních vod a potřebujete mít vodoprávní povolení.

Pokud by bylo jezírko vodotěsné, pak je možné počítat s výparem. Orientační hodnoty jsou takovéto:
srážky v ČR v nadmořské výšce cca 300 m činí cca 700 mm/rok
výpar 950 mm/rok
Bylo by tedy třeba v ročním souhrnu akumulovat cca 250 mm/rok.

Produkce odpadních vod cca 0,5 m3/den - za rok to je 180 m3.
Pokud bychom uvažovali s likvidací odpadních vod pouze výparem, pak nezbytná plocha jezírka je 180m3 :0,25=700m2.
Je zřejmé, že takováto plocha je nereálná. Samozřejmě, pokud by se z jezírka v letním období zalévalo, pak se potřebná velikost sníží fakticky jen na akumulaci po dobu vegetačního klidu. V tomto případě se nejedná o vodní dílo, protože nedochází k odtoku předčištěných odpadních vod do vod podzemních.

Pokud bychom uvažovali se zasakováním do podzemních vod, pak není úplně jasná propustnost jílovitého podloží. Docházelo by tedy současně jak k výparu, tak k zasakování. Jedná se tedy o vodní dílo.

Hledisko praktické
Pokládám za nejrozumnější řešit legislativně jezírko jako zasakování do podzemních vod s tím, že část vody se odpaří, případně použije na zálivku v letním období. Pak by akumulace v jezírku měla být cca 60 m3, což při hloubce 1,2 m představuje plochu 50 m2. Zároveň je to objem, který představuje přibližně produkci odpadních vod mimo vegetační období.

Z hlediska kvality čištění odpadních vod by byl požadavek jako na zasakování, to je včetně odstraňování fosforu. To je zároveň nezbytné, pokud by jezírko nemělo zarůstat zelenou řasou.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru