Diskusní fórum

Kal na hladině dosazováku + ucpávající se mamutka surové vody

Zpět na seznam


Autor: Jan Prucha, vloženo 27.01.2011 10:36 Reagovat

Dobrý den všem. Mám čističku Topas 5PF, je v provozu již přes dva roky. Pravidelně odkaluji podle doporučení výrobce a víceméně v průběhu dvou let nebyly větší problémy. Nyní cca 3 týdny mám zásadní problém s hustou a silnou vrstvou kalu na hladině dosazovací nádrže, tam co už by měla být jen čistá voda. Je to tak špatné, že jsem musel nastavit obtok pískového filtru, abych ho úplně neucpal. Problém se začal projevovat najednou, možná krátce po nedávném odkalení, ale jistě to nevím. Zkoušel jsem znovu odkalovat, ale nelepší se to.

Také, a to je fenomén posledních několika dnů, se pravidelně (několikrát denně) ucpává mamutka načerpávání surové vody. Musím jí vždycky protáhnout tyčkou, pak se nevyčištěná voda zase na nějakou hodinku vesele natéká a poté se problém znovu opakuje.

Upřímně musím říct, že už se skoro bojím otevřít víko ČOV se strachem, co mě zase čeká.

Prosím poraďte, pokud máte nějaký tip.

Díky
Jan Průcha
Autor: Eva Krupičková, vloženo 28.01.2011 08:32 Reagovat
Kal na hladině dosazováku je evidentně důsledkem ucpávání mamutky surové vody, proto je nezbytné odstranit nejprve tuto závadu. Nejspíše Vám nefunguje správně provzdušňování filtru hrubých nečistot. Zkuste proto zkontrolovat zda není špatná tryska na mamutce provzdušňování filtru hrubých nečistot, tedy jestli je tam přiváděn vzduch. Dále zkontrolujte zda není tato mamutka odspodu ucpaná vlasy nebo jinými nečistotami. V každém případě Vám nejprve doporučujeme vyndat celý filtr ven z čistírny a důkladně ho pročistit.
Návod najdete zde: http://www.topolwater.com/servis-ukony-06.htm

Autor: Eva Krupičková, vloženo 28.01.2011 09:28 Reagovat
Další možnou příčinou může být také překalení čistírny a to i přesto, že odkalujete pravidelně kalojem. Vždy je dobré zkontrolovat množství kalu v aktivaci tak, že ve chvíli kdy víří hladina v aktivační nádrži naberete kal a po cca 30minutách odsazení kalu zjistíte, zda hladina kalu dosahuje asi 1/3 obsahu. Je-li čistírna překalená, pak celý problém je pravděpodobně tady. V tom případě byste měl odčerpat i cca 1/2 kalu (podle stupně překalení) z aktivační nádrže a doplnit ji čistou vodou.
Při odčerpávání aktivační nádrže dejte velký pozor, ať ponořením kalového čerpadla do aktivační nádrže nepoškodíte aerační rošty.
Autor: Michal Bělík, vloženo 28.01.2011 08:36 Reagovat
Dobrý den,
pár tipů z mojí zkušenosti:
1.) odkalujete ne podle doporučení výrobce, ale tehdy, když podíl kalu v aktivaci překročí 25% (měření dle postupu doporučeného výrobcem). Tedy jednou týdně zkontrolovat množství kalu, pokud je nad 25%, tak vyčerpat kalojem.

2.) Pokud máte kalu fakt hodně (řekněme pře 50%) vyčerpejte i část obsahu aktivace, třeba i polovinu.

3.) to, co plave na hladine dosazováku, je kal už nějakým způsobem degradovaný, čistička se ho sama nezbaví. Stáhnout nějakou sběračkou a zlikvidovat společně s obsahem kalojemu.

4.) mamutku surové vody má smysl čistit pouze tehdy, pokud zároveň vyčistíte i filtr hrubých nečistot, a to pořádně - párkrát se mi stalo, že to, co jsem vyčistil z těch bočních otvorů, mi propadlo na dno filtru, čímž jsem to naservíroval přímo do mamutky.

Přeji hodně zdaru.

Michal Bělík
Autor: Jan Prucha, vloženo 28.01.2011 11:23 Reagovat
Dekuji za rychlou reakci a vsechny tipy. Pres vikend se do toho "ponorim", obrazne a bohusel i doslova.

j. prucha
Autor: Martin Stárek, vloženo 01.02.2011 10:36 Reagovat
Dobrý den,
nabízím pár postřehů a vylepšení:
Také vlastním Topas 5FP a taky se občas trápím. Myslím si, že vrstva kalu na hladině dosazováku bude způsobena nedostatečným ( máločetným ) přepínáním mezi fázemi. Stalo se mi to asi před 3 měsíci a zjistil jsem poškozený plovákový spínač.
Nepoužívám žádné omezení výkonu ČOV ( spínací hodiny a pod. ), jede stále na plný výkon. Již jednou jsem to tu popisoval, na odtok jsem připevnil 40 květináč, který je provrtaný asi 10 mm vrtákem ze všech stran. vyplnil jsem ho hrubým kačírkem a slouží jako předfiltr vody do pískového filtru ( méně se mi zanáší PF ) a pokud se objeví kal na hladině, tak pak nemá šanci natéct do PF. Co se týče odkalování jednu chvíli jsem byl ve stádiu, že jsem odkaloval co 14 dní. Pokaždé to bylo týden OK pak zase všude pěna a vyvzlínanej kal. Používal jsem PAX, ( ten udělá akorát tu věc, že "zatíží" lehký kal ), zkoušel jsem i různé enzymatické přípravky, ale nic zásadního jsem nezpozoroval. Nechal jsem to být a cca po 3 měsících se to ustálilo. Nyní odkaluji následujícím způsobem. Možná to bude směšné, ale mám kýbl, který je opět provrtaný různými velikostmi a zavěšený nad akumulací a na přepad z kalojemu jsem si dal hadici, která natéká do kýble, kde postupně kal přicpe jednotlivé dirky, voda padá do akumulace a v kýbli zůstává zahuštěnej kal,
který dávám na kompost jednou za týden až 14 dní. Snad to otrochu pomůže.
Autor: Jan Prucha, vloženo 06.02.2011 05:56 Reagovat
Po týdnu "sbírání smetany" jsem dospěl k následujícímu:

Ucpávající mamutka - zacpávala se opakovaně malými bílými kuličkami, které mi vznikají v jímce odpadové vody. Nejspíš se jedná o tuk. Protože plavou, sbírám je síťkou a je to OK. Také jsem měl vyháklý aerační rošt a proto promíchávání obsahu jímky při odkalovací fázi nebylo dostatečně efektivní - opraveno.

Kal - kal se tvoří stále, sbírám ho z hladiny aktivace, dosazováku i kalojemu a vyhazuju na zahradu. Vypadá to, že se situace zlepšuje. Nicméně dneska jsem nabral vzorek z aktivace, abych zjistil stav zakalení, a stala se zvláštní věc: vzorek se ustálil asi za 30 minut (cca 1/3 kalu na dně) a když jsem přišel za několik hodin, zjistil jsem, že kal ve vzorku plave na hladině! :-(

Vypadá to, že budu muset taky sehnat něco na zatížení.

jp
Autor: jan.prucha, vloženo 14.04.2011 07:52 Reagovat
Dovolte mi doplnit info: nahodou jsem byl nucen nechat asi dva tydny viko COV pootevrene. Jaky zazrak! Kal z hladiny postupne sam zmizel a nyni jede COV zase jak ma. Hura!

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru