Diskusní fórum

čistící,prací prostředky pro ČOV

Zpět na seznam


Autor: Lukáš Vybíhal, vloženo 15.12.2009 07:51 Reagovat
Dobrý den, máme ČOV asi 2 měsíce v provozu a stále řeším problém, jaký domovní čistící prostředek(s doubou účiností) je pro ČOV šetrný.Taktéž se jedná o prací prášek či aviváž...děkuji za vaše rady
Autor: lenka t., vloženo 21.02.2010 10:07 Reagovat
Dobrý den, pořídili jsme si ČOV a stále řešíme problém s čistícími prostředky, které můžeme používat. Jedná se nejen o čistící prostředky na WC, ale i na nádobí aviváž, do myčky atd. Předem děkuji za vaše rady.
Autor: Eva Krupičková, vloženo 22.02.2010 07:51 Reagovat
Vzhledem k rozmanitosti a pravidelným obměnám na trhu nemáme a fakticky ani nelze mít přesný seznam chemických prostředků, které ČOV škodí. Obecně lze však konstatovat, že čím méně takovýchto prostředků, tím pro ČOV lépe. V menší míře lze prakticky používat všechno, co je volně na trhu dostupné a ČOV si s tím obvykle poradí. Představuje to pro ni pouze opět nárůst zatížení. Na co je třeba si dávat pozor, jsou dva druhy přípravků.
1) Jednak přípravky vyloženě biocidní a dezinfekční. Pokud by se použilo jejich velké množství, je riziko, že by se dostaly do aktivační nádrže v takové koncentraci, která by mohla mikroorganizmy zničit. V obvyklých koncentracích používaných v domácnostech pro mytí podlah, dezinfekci WC apod. dojde bez problémů k jejich neutralizaci v první komoře ČOV v akumulační nádrži, kde ještě vlastní bakterie vodu nečistí a další části ČOV jsou tím ochráněny. Jedná se o prostředky na bázi chlóru, jako Savo, Chlornan sodný atd. a dále vyloženě biocidní chemikálie.
2) Druhý typ prostředků jsou chemikálie, které výrazně mění pH a to ať již do zásadité tak do kyselé oblasti. Jedná se opět o různé čisticí prostředky odpadů apod. Na bázi např. hydroxidu sodného, či kyseliny chlorovodíkové. Opět platí pravidlo všeho s mírou.
Klasický příklad je při čištění odpadů. Pokud se čistí jeden dva odpady v domě, pak to nemá na ČOV vliv, také se nám ovšem stalo, že si majitel penzionu pozval na čištění odpadů "odbornou firmu", která mu všechny odpady v domě prosypala tzv. "Krtkem", což je v zásadě pouze hydroxid sodný. To mělo logicky za následek, že pH odpadních vod v celé ČOV stouplo na 9 a to je prostředí, ve kterém mikroorganizmy čistící vodu nepřežili a celá ČOV zkolabovala. Musela se poté vyčistit a zaočkovávat novým kalem. Na pH mají vliv právě i sole používané v myčkách na nádobí, takže při potížích s biologickou funkcí se vyplatí zkusit cca na měsíc přestat používat myčku a pokud to ČOV pomůže, tak poté hledat jiné prostředky do myčky, které nebudou mít vliv na pH, nebo budou mít vliv opačný.
Autor: Pavel Truhlář, vloženo 21.07.2014 11:34 Reagovat
Dobrý den, rád bych ještě doplnil, případně upravil Vaší odpověď ohledně chemikálií, které mohou ovlivnit funkčnost čističky. A sice jedná se mi o kondenzát z kondenzačního plynového kotle. Je možné ho odvádět do čističky aniž by to narušilo její biologickou funkci?
děkuji za info
Autor: Ing. Jan Topol, vloženo 05.06.2015 11:24 Reagovat
Předpokládám, že ano, ale nemohu vám dát 100% garanci. Opět půjde asi o problém pH. Tento kondenzát může být kyselý, a pokud by byl v takovém množství, že ovlivní pH, pak je třeba se tomu problému vyhnout a nezavádět ho do
ČOV a nebo řešit úpravu pH chemicky.
Autor: Soukup, vloženo 04.03.2017 01:48 Reagovat
Dobrý den, jaké doporučujete nejekologičtější tablety do myčky? Děkuji.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 06.03.2017 03:19 Reagovat
Tento problém jsem nikdy neřešil. Obecně pračky a myčky zvyšují pH. Pokud pH je v normě kolem 7 není asi co řešit.
Autor: František Nevrtal, vloženo 04.07.2017 02:28 Reagovat
Nechci zbytečně rozšiřovsat počet témat, proto pro svůj dotaz využiji toto vlákno.

Jak je to s napojním kondenzační jímky komínu na odpadní potrubí? Je vhodné, aby kondenzát z komínu odtékal do ČOV? Množství kondenzátu, respektive dešťové vody, která se v komíně objeví není nijak velké a často je jediný způsob, jak takovouto tekutinu odvést pryč, napojení na odpadní potrubí.
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 18.07.2017 08:04 Reagovat
V napojení odtoku kondenzátu z komína do ČOV by neměl být žádný problém.
Autor: František Nevrtal, vloženo 21.07.2017 10:57 Reagovat
Poradí si ČOV i s obsahem žumpy, která leží asi rok ladem? Její obsah není nijak velký a objednávat fekální vůz by bylo neekonomické. Bylo by proto pro mě lepší, kdybych ji postupně (klidně po menších dávkách) přečerpal do ČOV. Neublížím tím bakteriím v ČOV?
Autor: Jan Topol - TopolWater, vloženo 21.07.2017 03:55 Reagovat
Pokud máte malou Topas 5 a není přetížená, neměl by být problém 100 - 200 l denně vyčistit. Měla by běžet na 100 % - bez vypínání dmychadla a uvidíte. Pokud se voda na odtoku zhorší, omezte denní dávku nebo čerpejte obden.

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru