Diskusní fórum

Jak vyčistit pískový filtr ?

Zpět na seznam


Autor: Jiří Jureček, vloženo 04.11.2008 02:56 Reagovat
Vlastním již druhým rokem domovní čov Topas 5 s PF. Před 3 dny jsem zjistil, že se mi přestal provzdušňovat PF a vzduch odchází mamutkou odtoku čisté vody z PF. Když tuto mamutku ucpu tak po chvíli se provzdušnování uvede v činnost, ale samozřejmě jen po dobu ucpání mamutky. S Čov byly potíže typu vzlínání kalu a tak se domnívám, že došlo časem k zanesení PF. Vzhledem k tomuto, by mě zajímalo jaká je technologie při odstranění této poruchy.

Děkuji.
Autor: Martin Stárek, vloženo 04.11.2008 10:03 Reagovat
Dobrý den, také jsem měl problémy s pískový filtrem a vzlínáním kalu na dosazaváku. Vzlínání kalu na dosazováku se mi projeví v okamžiku, kdy se ČOV dostane do stádia překalení. Tak jsem si vyrobil takový před pískový filtr. Vzal jsem 40 truhlík na kytky a cca z poloviny jsem jej provrtal cca 10 vrtákem a do jeho středu jsem dal koleno s přepadovou trubkou. Dno jsem vysypal hrubým kamenem. Takže voda která by měla být relativně čistá mi projde tímto udělátkem a pak odchází do PF a pokud se mi stane, že se mi na hladině dosazováku objeví kal nebo drobné nečistoty jsou oddělené od přepadu, tudíž se mi do PF nedostává tak často kal a nezanáší se. Jinak PF jsem čistil dle návodu, ale myslím si že to nebylo tak účinné. Okoukal jsem od technika, který byl u mě na servisu následující: 1. ucpal si červenou zátkou nátok pro PF. a 2. měl klasickou trubku pro vnitřní rozvod vody v domě, na kterou jem mu nasadil hadici s čistou vodou a on ji zapichoval do písku sem a tam. Proud vody vyplavoval nečistoty z písku, které odtékaly přes hranu PF. Do toho měl ČOV přepnutou do 2. fáze, kdy by se měl písek provzdušňovat a prát. Jinak prý na to mají nějaký speciální vysavač a tím ten písek čistí.
Autor: , vloženo 05.11.2008 09:37 Reagovat
Zajímavý nápad, který budu určitě realizovat - možná s drobnýma změnama ( velikost "truhlíku" ). Sám uvažuji, že ten písek zkusím vyčistit stlačeným vzduchem ( trubka s kompresorem - vzduch by měl lépe narušit usazeniny ) a následně tlakovou vodou. Vyzkouším a dám vědět jak jsem dopadl. Jinak mám stále pocit, že je na té Čov neustále co vylepšovat. Jinak na upřesnění - vlastním čov Topas 5 s PF a vestavěnou akumulační nádrží 2,5 m3. Jeden zlepšovák jsem již realizoval a to ten, že jsem si přidal druhý provzdušňovák do usazovací nádrže - takže v případě větších nečistot na hladině se lépe tyto odstraní do aktivační nádrže při 2. fázi.
Autor: Michal Bělík, vloženo 06.11.2008 09:12 Reagovat
Pískový filtr lze vyčistit poměrně jednoduše - stačí nějaká tvrdši hadice (používám tlakovou z kompresoru) a
zdroj čisté vody (používám vodu z nádrže na vyčištěnou vodu, samozřejmě poslouži i standartní vodovodní řad).
Potom to chce pustit vodu a POMALU OPATRNĚ hadici zabožit do PF, trošku tam zašmejdit... voda se vrací vrchem do akumulační nádrže, no a když už jde skoro čistá, bez sajrajtu, tak máte filtr vypraný.

Jinak co se týče kalu v dosazováku - potvora vzlíná i když odkalím třeba až k 10%. Řeším to tak, če čov na pár hodin vypnu, mraky toho vyplavou, stáhnu to do kýble, dočistim sběračkou a chvíli je klid. Ale většinou jen na týden :-( Nevíte někdo co s tím?
Autor: Tomáš Z., vloženo 11.11.2008 12:59 Reagovat
Lze řešit přehozením mamutky přebytečného kalu do dosazováku ( odkalováním z dosazováku ).
Autor: Michal Bělík, vloženo 12.11.2008 11:58 Reagovat
Díky, určitě to zkusím. Nevíte ještě někdo, proč se může opakovaně, cca po týdnu, ucpávat mamutka přebytečného kalu?

Přidat komentář

Jméno: E-Mail:
Vzhledem k tomu, že firma TopolWater ručí za obsah zveřejněných příspěvků, bude příspěvek zobrazen, až po jeho schválení administrátorem!

Nahoru